Kurtulmuş: Anayasa yapmak bakımından TBMM’den başka yetkili hiçbir kurum yoktur


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ile birlikte açıklama yaptı.

Tarih: 16 Mayıs 2024 15:09:12

Vakıf Katılım

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, yeni Anaya sürecinden bahsederek, ''Ülkemizin 80 darbesinden sonra oluşturulmuş 82 Anayasasından mutlaka yeni dönemde sivil, demokratik, çoğulcu ve katılımcı bir anayasayı mutlaka meclisimizin bu dönemde, aziz milletimize hediye etmesine bizim arzu ettiğimizi ifade etmek isterim.'' dedi.

Her türlü desteği vereceklerini vurgulayan Güler, TBMM Başkanı Kurtulmuş’un öncülüğünde oluşturulacak her türlü çalışmaya en yüksek düzeyde katkı sağlayacaklarını ifade ettiklerini hatırlattı.

Güler, ‘’Ülkemiz, küresel merkezde her gün değişen ve farklılaşan, gerek ekonomik, gerek siyasi düzlemde bugünümüze uygun olarak bu anayasaya çok ihtiyacı olduğunu ifade etmek istiyorum. 82 Anayasasından derhal kurtulmamız lazım.’’ şeklinde konuştu.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ise TBMM’de yer alan diğer siyasi partilerin görüşlerini alacaklarını vurgulayarak, ‘’Sadece Meclis çatısı altında değil, Türkiye’nin dört bir tarafında bu konuda fikri olan herkesin sürece katkı sunmasını temin edeceğiz. Üniversitelerin, hukuk camiasının, sivil toplum kuruluşlarının ve fikri olan herkesin bu sürece katkı sağlayabilmesi için bir süreci yürüteceğiz. ‘’ifadelerine yer verdi.

Bu sürecin oldukça zor olduğunu anımsatan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

‘’Başlangıçta üç kelimenin altını çizerek, bu süreci daha açık bir şekilde yürütmemiz gerektiğini ifade etmek isterim. Bunlardan birincisi şeffaflıktır. Bu süreçte hatta yöntemin bile nasıl olacağını, karşılıklı müzakereler yaparak şeffaf bir şekilde sürecin her aşamasında milletimizin açık bir şekilde bilgilendirilmesini sağlayacak şekilde süreci yönetmeye gayret edeceğiz. Önümüzdeki yasama dönemi başladığında, ekim ayından itibaren bu meselenin içeriğine ilişkin görüşmeler başlayabilir. Bu şeffaflık meselesinin ciddi bir şekilde önemsediğimizin altını çizmek isterim.

İkinci mesele samimiyettir. Yani bu anayasa meselesinin hiçbir şekilde siyasi bir tartışmanın konusu haline getirilmemesi gerekir. Bu anayasa bu mecliste anayasa yapılabilmesi gerçekten bir sorumluluktur. Türkiye’nin iki tane darbenin izini taşıyan mevcut anayasadan kurtulması ve bu konuda da TBMM’nin üyelerinin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi her türlü siyasi mülahazanın üstündedir. Bunun için diyoruz ki; burada samimi olmak, niyet okumaktan vazgeçmek, her şeyi açık ve şeffaf bir şekilde ortada milletin önünde söylemek bu sürecin samimiyetle yürütülmesini temin etmek de herhalde en önemli konulardan bir diğeridir.

Üçüncü mesele ise iklim meselesidir. Anayasa yapmak gibi oldukça çetrefilli, oldukça zor ve milletin bütün kesimlerinin işin içerisinde olacağı sürecin, sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için diyalog zemininin sağlam bir şekilde kurulması lazım. Bunun için de bir iklimin oluşması, ben bu iklimin oluşmuş olduğunu görmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Normalleşme diyerek son günlerde sıkça üzerinde durduğumuz bu siyasi atmosferin ciddi bir şekilde karşılıklı olarak birbirini anlamak temelinde geliştirilmesi ve böylece siyasi bir müzakere ikliminin oluşması önemlidir.’’

Bu üç temel kavramın etrafında bu sürecin şekillenmesinin doğru olduğunu düşündüklerini ifade eden Numan Kurtulmuş, ‘’TBMM Anayasa yapma ya da yeni Anayasa çalışmalarını, Anayasa değişikliği çalışmaları, adına ne derseniz deyin. Bu anayasa ile ilgili çalışmaları yapma yetkisine sahiptir. Türkiye’de Anayasa yapmak bakımından milletin temsilcisi olan TBMM’den başka yetkili hiçbir kurum yoktur.’’

Son olarak Kurtulmuş, partilerin anayasası olmadığını, anaysa tekliflerinin olabildiğini belirterek, ‘’Bu süre içerisinde partilerimizin anayasa tekliflerini, konularla ilgili görüşlerini olgunlaştıracağını ve müzakere masası açıldığı zaman kendi görüşlerini çok sağlıklı bir şekilde masaya yansıtacağına inanıyorum.’’dedi.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.