Lisansız yenilebilir enerji projelerinde bağlantı kapasitesi çözümleri


Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Genel Sekreteri Hakan Erkan, lisansız yenilebilir enerji projelerindeki bağlantı kapasitesi sorununa yönelik buldukları çözüm önerisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Tarih: 11 Temmuz 2024 12:56:45

Vakıf Katılım

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED), lisanssız yenilenebilir enerji projelerindeki bağlantı kapasite sorununa yönelik Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji İşleri Genel Müdürlüğü ve EPDK-Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na bir çözüm önerisi sundu.

Sınırda karbon düzenlemesi ve Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın getirdiği dönüşümün, Türkiye'nin sanayicilerini ve işletmelerini doğrudan etkilediğini söyleyerek açıklamalarına başlayan Hakan Erkan, “Sanayiciler ve işletmeler, sınırda karbon vergisinden etkilenmeden ihracatlarına devam edebilmek, elektrik tüketim maliyetlerini azaltmak, uluslararası alanda daha rekabetçi fiyatlar ile ülkemize ihracat geliri kazandırmak ve gelebilecek olan enerji zamlarından etkilenmemek amacıyla yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelmektedir."

Bu çözüm yöntemine ilişkin detaylara da yer veren Hakan Erkan ifadelerini şöyle sürdürdü:

“Bağlantı şeklinin sağlıklı işlemesi için ilgili yönetmeliklerde; yatırımcılardan şebekeye enerji basılmaması konusunda taahhütname alınması, şebeke kapasite değerlendirmesine tabi olmaması, mahsuplaşma yapmayan lisanssız üretim tesislerinde elektrik depolama tesislerinin kurulabilmesi, şebekeye enerji basılmaması konusunda ilgili ilave cihaz ve ekipmanların kurulması, şebekeye enerji basılması durumundaki cezai şartlar ve mahsuplaşmaya tabii olmamasıyla ilgili düzenlemelerin yapılması yararlı olacaktır.”

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.