NASA: Artemis astronotları 2026’da Ay’a bitki taşıyacak


Stockholm, 28 Mart (HNA) – Artemis III astronotlarının Ay yüzeyine yerleştirmesi beklenen üç deneyden biri bitki yetiştirme çalışması olacak. Yarım yüzyıldan uzun bir süre sonra Ay’a inen ilk astronotlar, her şey plana uygun giderse, bir “Ay mini serası” kuracaklar.

Tarih: 28 Mart 2024 11:37:27

Vakıf Katılım

NASA, 2026’daki Artemis III görevinde astronotlar tarafından Ay yüzeyine yerleştirilecek ilk üç bilim deneyini seçti. NASA’dan yapılan açıklamaya göre bu deneyler arasında, uzay ürünlerinin egzotik Ay ortamında nasıl bir performans gösterdiğini inceleyecek olan LEAF de (“Lunar Effects on Agricultural Flora”) bulunuyor.

NASA yetkililerinin Salı günü yaptıkları, üç deneyin seçildiğini duyuran açıklamasında, “LEAF, uzay radyasyonu ve kısmi yerçekiminde bitki fotosentezini, büyümesini ve sistemik stres tepkilerini gözlemleyen ilk deney olacak” denildi:

“LEAF tarafından ölçülen çevresel parametrelerle birlikte bitki büyüme ve gelişme verileri, bilim insanlarının Ay’da ve ötesinde hem insan beslenmesi hem de yaşam desteği için Ay’da yetiştirilen bitkilerin kullanımını anlamalarına yardımcı olacak.”

NASA Yönetici Yardımcısı Pam Melroy, “Artemis, insan varlığının bilimsel keşifleri güçlendirdiği yeni ve cesur bir keşif çağına işaret ediyor. Ay’ın yüzeyine yerleştirilen bu yenilikçi araçlarla, bilim yapmanın tamamen yeni bir yolu olan insan-makine ekip çalışmasını başlatacak dönüştürücü bir yolculuğa çıkıyoruz. Konuşlandırılan bu üç araç, Ay’dan Mars’a bilim hedeflerini ele alacak bilimsel araştırmalara başlamak üzere seçildi” dedi.

LEAF denekleri Ay’daki ilk bitki örtüsü olmayacak; Çin, Ocak 2019’da robotik Chang’e-4 göreviyle Ay’ın uzak tarafına pamuk bitkileri gönderdi. Yeni seçilen diğer iki deney ise Ay Ortamı İzleme İstasyonu (Lunar Environment Monitoring Station / LEMS) ve Ay Dielektrik Analizörü’ydü (Lunar Dielectric Analyzer / LDA).

LEMS, konuşlandırıldıktan sonra iki yıla kadar ay depremlerini avlayacak otonom sismometrelerden oluşan bir pakettir. NASA yetkilileri Salı günkü açıklamalarında “Ay’ın kabuğunun ve mantosunun bölgesel yapısını karakterize edecek, bu da Ay’ın oluşum ve evrim modellerine değerli bilgiler katacak” dedi.

Bu arada LDA, Ay regolitinin – Ay’ın toz ve çakıldan oluşan üst tabakası – bir elektrik alanını yayma yeteneğini ölçecek. Ajans yetkilileri, aracın “Ay’ın yeraltı yapısı hakkında önemli bilgiler toplayacağını, Ay döndükçe güneşin değişen açısının neden olduğu dielektrik değişiklikleri izleyeceğini ve olası don oluşumu veya buz birikintilerini arayacağını” açıkladı.

Astronotları 50 yılı aşkın bir sürenin ardından Ay yüzeyine geri getirecek ilk görev olan Artemis III, Ay’ın güney kutup bölgesini, Güney Kutbu’ndan 6 derece enlem içinde keşfedecek. Görev için önerilen birkaç iniş bölgesi, Ay’ın en eski ziyaret edilen bölgelerinden bazıları arasında yer alıyor. Sürekli gölgede kalan bölgelerle birlikte bu bölgeler, daha önce incelenmemiş Ay materyalleri aracılığıyla Ay’ın tarihi hakkında bilgi edinme fırsatı sunuyor.

Artemis kampanyasıyla NASA, Ay’a ilk kadın, ilk beyaz olmayan ve ilk uluslararası ortak astronotunu indirecek ve herkesin yararına olacak şekilde bilimsel keşif ve Mars’a insan misyonlarına hazırlık için uzun vadeli keşifler yapacak.

LEAF, LEMS ve LDA’nın Artemis III’te uçacağının garantisi yok. NASA yetkilileri Salı günkü güncellemede, mevcut planın bu olduğunu, ancak “görevle ilgili nihai manifesto kararlarının daha sonraki bir tarihte belirleneceğini” açıkladı.

 

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.