Rapor: Aşırı hava koşullarının ekonomik maliyetleri iki katına çıkabilir


İstanbul, 10 Temmuz (Hibya)- İklim değişikliği aşırı hava olaylarının sıklığını, şiddetini ve öngörülemezliğini artırmasının ardından, Barclays Research analistlerinin araştırmalarına göre, artan sıklık ve büyüklükleri göz önüne alındığında, aşırı hava olaylarının maliyetleri bu on yılda neredeyse iki katına çıkabilir.

Tarih: 10 Temmuz 2024 16:02:22

Vakıf Katılım

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) verilerine göre, aşırı hava olaylarının sayısı 1970'den 2019'a kadar beş kat arttı; ancak, 2000'ler ve 2010'lar arasında biraz azaldı. Buna göre, aşırı hava olayları, daha sık görülmelerinin yanı sıra, zamanlama ve konum açısından daha şiddetli ve öngörülemez hale geldi. 

Aşırı olaylar aynı on yıl içinde beş kattan fazla artmış olsa da, Barclays araştırma analistleri, aşırı olayların maliyetinin 1970'lerden bu yana enflasyona göre ayarlanmış olarak küresel ölçekte yaklaşık sekiz kat arttığını belirtiyor. Bu da olay başına maliyetin son 50 yılda enflasyondan arındırılmış olarak neredeyse yüzde 77 arttığı anlamına geliyor.

Analistlerin bulgularına göre, aşırı hava olaylarının sıklığı ve şiddeti arttıkça, bunların doğrudan ekonomik maliyetleri de artıyor:

"Makro düzeyde, fırtına ve sellere karşı kırılganlıklar, artan su kıtlığı ve kuraklık, hastalıkların yaygınlaşması, tarımsal üretimin azalması ve ekosistem değişikliklerinin tümü yatırım risklerine yol açabilir; ancak analistler bu zorluklar karşısında büyüme potansiyeli görüyor.

"Yatırımcıların, maliyetli fiziksel hasar, zaman ve üretkenlik kaybı, iklim kaynaklı göç, tedarik zinciri aksaklıkları ve belirsizlikteki genel artış potansiyeline odaklanarak bu riskleri yönetebileceğine ve hem kısa hem de uzun vadeli büyümeye katkıda bulunabileceğine inanıyorlar."
 

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.