Stoltenberg NATO'nun tarihteki ''en uzun ömürlü ittifak'' olduğunu söyledi


Washington, 10 Temmuz (Hibya) – Kuzey Atlantik Antlaşması'nın 1949 yılında imzalandığı Mellon Oditoryumu'nda bir konuşma yapan Genel Sekreter Jens Stoltenberg, NATO'nun "sadece en başarılı ve en güçlü değil, aynı zamanda tarihteki en uzun ömürlü İttifak" olduğunun altını çizdi.

Tarih: 10 Temmuz 2024 13:05:45

Vakıf Katılım

NATO'nun kalıcı başarısının hiçbir zaman verili olmadığını, aksine NATO'nun kuruluşundan silah kontrolü müzakerelerine ve Soğuk Savaş'ın sonunda NATO'nun genişlemesinden bugün NATO'nun Ukrayna'ya verdiği desteğe kadar "bilinçli tercihlerin ve zor kararların sonucu" olduğunu belirtti.

"Saldırgan bir Rusya'nın komşusu olduğu bir savaşta maliyetsiz seçenekler olmadığı gibi risksiz seçenekler de yoktur" uyarısında bulunan Genel Sekreter, en büyük maliyetin ve en büyük riskin Rusya'nın Ukrayna'da kazanması olacağını, zira bunun Başkan Putin'in yanı sıra İran, Kuzey Kore ve Çin'deki diğer otoriter liderleri de cesaretlendireceğini söyledi.

Stoltenberg sözlerini "Özgürlük ve demokrasiyi savunmanın zamanı şimdi; yeri de Ukrayna'dır" dedi. Stoltenberg sözlerini İttifak'ın gelecekte de zor sorularla karşı karşıya kalmaya devam edeceğini ancak "NATO'da birlikte daha güçlü ve daha güvendeyiz" diyerek tamamladı.

Etkinliğin sonunda Başkan Biden, Stoltenberg'e İttifak'ın dümenindeki on yıllık hizmetinden dolayı ABD'nin en yüksek sivil onuru olan Başkanlık Özgürlük Madalyası'nı takdim etti.

Günün erken saatlerinde Genel Sekreter ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir araya geldi. İkili, caydırıcılık ve savunma, Ukrayna'ya destek ve NATO'nun Hint-Pasifik'teki ortaklığının güçlendirilmesi de dâhil olmak üzere "İttifakımızı gelecek için güçlendirmek" amacıyla Zirve'de alınacak kararları görüştü.

Genel Sekreter ayrıca ABD Ticaret Odası'nın ev sahipliğinde ilk kez düzenlenen NATO Zirvesi Savunma Sanayi Forumu'na da katıldı. Sektör temsilcileri, Müttefik savunma bakanları ve diğerleriyle NATO'nun transatlantik savunma sanayi işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan yeni savunma sanayi taahhüdü hakkında konuştu ve "daha bugün (NATO tedarik ajansı) NSPA'nın Stinger füzeleri için yaklaşık 700 milyon dolar değerinde yeni bir çok uluslu sözleşme imzalamasını" memnuniyetle karşıladı.

 

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.