TCMB - Döviz varlıkları Nisan'da aylık bazda 4,3 azalarak 58,7 milyar dolara geriledi


İstanbul, 16 Mayıs (Hibya) - Türkiye'nin döviz varlıkları Nisan'da aylık bazda yüzde 4,3 azalarak 58,7 milyar dolara gerilerken, aynı dönemde resmi rezerv varlıkları yüzde 1,0 artarak 124,3 milyar dolara yükseldi.

Tarih: 16 Mayıs 2024 15:53:15

Vakıf Katılım

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, aynı dönemde altın cinsinden rezerv varlıkları yüzde 7,0 artarak 58,2 milyar dolara yükseldi.

Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları bir önceki aya göre yüzde 10,0 azalarak yaklaşık 47,9 milyar dolara geriledi. Bu tutarın yaklaşık 40,2 milyar doları anapara, 7,7 milyar doları faizden oluştu.

TCMB’den yapılan açıklamada, “Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu swap işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 63,5 milyar doları olup, söz konusu tutarın 19,8 milyar doları bir ay vadelidir” denildi.

Açıklamaya göre, şarta bağlı döviz çıkışları, bir yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluşuyor. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 0,4 azalarak 52,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

 

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.