Tunç: “Biz siyasi ahlakı kaybettik”


FATMA ELİF BEYHAN - 19.12.2023 - HİBYA - Türkiye'nin efsane dizilerinden Bizimkiler'de Cem karakteriyle insanların kalbinde taht kuran, Gurbetci Şaban filminde Kemal Sunal ile rol alan, Akın Tunç, Hibya Haber Ajansı'na değerlendirmelerde bulundu.

Tarih: 19 Aralık 2023 11:21:53

Vakıf Katılım

Tunç, TV, sinema sektöründe uzun süre görülmemesi ve ATV’den ayrılmasının nedenini şöyle açıkladı:

“ATV el değiştirdiği için biz de tabii ki Atatürk gençler olduğumuz ve Atatürk’ün yolundan giden programlar yaptığımız için bizim programlarımız, yani mantalitemiz tutmadı. Kovuldum, ondan sonra Bulgaristan gittim ve orada yaşamaya başladım. Bulgaristan’a 14 yıl önce gittiğimde ne yapabilirim diye düşündüm, çünkü Türkiye’de artık televizyon hayatım bitmişti. Bulgaristan’da Türk elektrikli ev aletlerini pazarlamaya çalıştım, çok zorlandım çünkü bir Türk malını kabul ettirmek çok zor. İşte kalitesi, sağlamlığı falan 4 yılım bunlarla geçti. Ondan sonra yavaş yavaş başladık, şu anda büyük marketlere Türkiye’deki belirli markaların elektrikli ev aletlerinin dağıtımını yapıyorum.”

Bulgaristan ile Türkiye'yi karşılaştıran Tunç, ''Bir kere Bulgaristan’daki halk okuyor, bu önemli. Ben özellikle alışveriş yaptığım bakkala sabah bakıyorum, gazete standında gazete kalmıyor. Herkes gazete alıyor, otobüs ya da başka yerlerde gazete okuyor. Biz ne yazık ki okumuyoruz. Kültür olarak bizden daha iyi durumdalar. Çocuğunuzu okula göndermezseniz, polis kapınıza gelip, çocuğunuz niye okula gitmiyor diye soruyor. Biz milliyetçiyiz ya onlar çok ağır milliyetçi, ülkelerini çok seviyorlar, çok temiz tutuyorlar.'' dedi.

Tunç, 14 yıl önce Bulgaristan’ın Türkiye’den çok geri bir ülke olduğunu ancak durumun değiştiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

''Bulgaristan’a 14 yıl önce gittiğimde, 100 TL veriyordum 110 leva alıyordum. Şu anda 100 TL veriyorsunuz ve 6 leva alıyorsunuz. Ekonomide çok aştılar. Para olarak Bulgar Levası çok yükseldi. Ekonomi iyi durumda. Her şey sabit, ekmeğin fiyatı bile aynı.” 

Biz siyasi ahlakı kaybettik

Akın Tunç, ülke gündemine dair de görüşlerini aktardı.

''Biz siyasi ahlakı kaybettik.'' ifadesini kullanan Tunç, şunları söyledi:

''Siyasi ahlak kaybolduğu zaman ülkenin gündemi bu halde olur. Bu konuda başka bir şey söylemeye gerek yok. Evvelsi gün mecliste kalp krizi geçirerek bir milletvekili öldü. Yere yığılırken oradan başka bir milletvekilinin tutup da 'Allah’ın gazabı budur' demesi bizim siyasi ahlakı kaybetmemizi gösteriyor. Bu futbol maçındaki saldırı, bir çok yerde siyasi politik gibi değerlendirildi. Ben de sayfamda yazdım. Bu ne bir siyasi bir problem ne de ahlaki bir problem. Koskoca 113 yıllık bir kulüp başkanını seçerken hiç mi seceresine bakmaz. Oradaki üyeler oy verirken hiç mi seceresine bakmaz. Biz siyasi ahlakı kaybettik, ülkenin de durumu bu zaten.''

Tunç, Avrupa’daki aile yapısına ilişkin ise şunları kaydetti:

''Benim eşim Hristiyan, Bulgar. Ayın 24’ü Bulgaristan’da Noel’dir. Ayın 24’ünde Bulgaristan’da herkes ailesiyle birliktedir. Restoranlar kapalıdır. Herkes ailesiyle evde masada oturup, Noel'i kutlar. Ayın 31’inde dışarı çıkarlar. Biz diyoruz ki onlar gavur. Gavurun anlamını ben hala anlamış değilim, çözmeye çalışıyorum ama anlayamıyorum. Bizim de Allah'ımız bir, onların da Allah’ı bir. Hepimizin bir dini var. O yüzden gavur kelimesini hala anlamış değilim. Bulgar aileler dinlerine çok düşkünler. Aile yapıları çok önemli, birbirlerine çok bağlılar. Biz Türk örf, adet, geleneklerimizi kaybettiğimiz sürece ülkemizi kaybederiz. Gavur örneğini verdim, çünkü o kadar çok geçiyor ki ben eşimle haberleri seyrederken bu kelime geçtiği zaman eşime karşı yüzüm kızarıyor. O da bana diyor ki biz bir Allah'a inanıyoruz neden gavur olalım.''

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.