Veriler risk iştahını destekliyor


Haftanın en önemli konu başlığı olan ABD TÜFE rakamı aylık bazda %0,3 artışla piyasa beklentisine (%0,4) kıyasla daha iyimser bir sonuca işaret ederken manşet rakamın yıllık bazda %3,5’ten %3,4’e gerilemesi ile iki aylık artışın ardından enflasyonun yön değiştirdiğini gördük.

Tarih: 16 Mayıs 2024 12:15:00

Vakıf Katılım

Haftanın en önemli konu başlığı olan ABD TÜFE rakamı aylık bazda %0,3 artışla piyasa beklentisine (%0,4) kıyasla daha iyimser bir sonuca işaret ederken manşet rakamın yıllık bazda %3,5’ten %3,4’e gerilemesi ile iki aylık artışın ardından enflasyonun yön değiştirdiğini gördük.

Dolayısıyla Fed’den faizlerin uzun süre yüksek kalacağına yönelik mesajlar gelmeye devam etse de önce Nisan ayı istihdam verilerinin ivme kaybetmesi, sonrasında ise aynı döneme ait fiyat artışlarının hız kesmesi yıl içinde faiz indirimi gelebileceğine dair beklentilerin korunmasını sağlıyor. Benzer şekilde perakende satışlar rakamı da durgunluğa işaret eden bir tablo çizdi. Bu kapsamda varlık fiyatlarının veriler sonrasında küresel ölçekte iyimser bir eğilim sergilediğini görüyoruz.

Bugünün veri takvimi daha kalabalık olsa da istihdamdaki son durumu yansıtacak olan işsizlik maaşı başvurularının yanında konut başlangıçları ve inşaat izinlerinin bir adım öne çıktığını söyleyebiliriz. Dimon’ın gerek makro gerekse mikro düzeyde verdiği mesajlar zaman zaman piyasalarda hareketliliğin artmasına neden olabiliyor. Bu nedenle açıklamaların piyasalarda volatilite yarattığını görebiliriz.

TL: Gelişmekte olan ülke para birimleri hafta başından bu yana dolar karşısında iyimser bir eğilim sergilerken TL’nin de bu görünüme ayak uydurduğunu görüyoruz. Biraz daha uzun vadeli baktığımızda ise TL’nin reel olarak değer kazanma potansiyelinin yüksek olduğunu düşünmeye devam ediyoruz. Özellikle enflasyonla mücadelede son derece kararlı bir duruşun sergilenmesi TL’yi destekleyen bir zemin yaratıyor. Bu noktada Doha'da düzenlenen Katar Ekonomik Forumu'nda dün konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamada enflasyonu kontrol altına almak için gereken her adımın atılacağının altını bir kez daha çizdi.

Borsa İstanbul: Borsa İstanbul’da son dönemde giderek belirginleşen bir ivme kaybı söz konusu. Bu tablonun değişmesi için öncelikle 10.200 puanın üzerinde kapanışlar görmemiz gerekir. Bu gerçekleşmediği müddetçe aşağı yönlü denemelerin sürmesi sürpriz olmayacaktır. Dolar bazında baktığımızda aynı ivme kaybını orada da görebiliyoruz. 320 doların aşılmaması bu bölgeyi bir tepeye dönüştürmüş durumda. Aşağıda 310 doların üzerinde kalınması ise şimdilik rahatlatıcı bir zemin yaratıyor. Özetle hem TL hem de USD bazında direnç bölgelerinin aşılamamasının yarattığı bir ivme kaybı görüyoruz. Destek noktalarının şimdilik çalışması baskıyı limitliyor ancak bunun da endeksi bir sıkışmaya ittiğini ve durgunluk yarattığını görüyoruz.

BIST-30 en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 11576.5 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 11496, 11403, 11322 ve 11230 destek olarak izlenebilir. 11658, 11751, 11832 ve 11924 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

USD/TL en yakın vadeli VİOP kontratı

Günü 32.6605 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 32.628, 32.5625, 32.497 ve 32.432 destek olarak izlenebilir. 32.693, 32.7585, 32.824 ve 32.889 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak ÜnlüCo

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.