Xi Jinping’den APEC CEO Zirvesi’ne yazılı açıklama


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, San Francisco kentinde düzenlenen APEC CEO Zirvesi’ne “Asya-Pasifik'te Yeni Bir Sayfa Açmak İçin Zorlukları Birlikte Aşalım” başlıklı yazılı açıklama yolladı.

Tarih: 17 Kasım 2023 11:01:29

Vakıf Katılım

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, San Francisco kentinde düzenlenen APEC CEO Zirvesi’ne “Asya-Pasifik'te Yeni Bir Sayfa Açmak İçin Zorlukları Birlikte Aşalım” başlıklı yazılı açıklama yolladı.

Xi, yazılı açıklamasında, 30 yıl önce Asya-Pasifik liderlerinin barış ve kalkınma yolunu izleyerek APEC Ekonomi Liderleri Toplantısı'nı başlattıklarını ve böylece bölgeyi dünya ekonomik büyümesinin bir güç merkezi ve küresel kalkınmanın bir istikrar çıpası haline getirdiklerini hatırlattı.

Xi, “Geçen 30 yıl boyunca açık bölgeselcilik, dışa açıklık ve kapsayıcılık ilkelerine sadık kaldık. Birbirimizin ihtiyaçlarımızı paylaştık ve gönüllülük, istişare ve aşamalı ilerleme ilkelerine dayanan APEC Yaklaşımı'nı birlikte geliştirdik.” ifadelerini kullandı.

Xi, dünyanın şu anda büyük bir değişim ve belirsizlik dönemine girdiğini ifade etti ve Asya-Pasifik iş birliğinin geleceği hakkında yanıtlanması gereken önemli soruların bulunduğunu vurguladı. Xi, APEC'in orijinal ruhunu korumanın yanı sıra Asya-Pasifik iş birliğini teşvik etmenin gerekliliğini yineledi.

Cumhurbaşkanı Xi, Birleşmiş Milletler (BM) Şartı'nın amaç ve ilkelerinin korunması gerektiğini, çatışma yerine diyalog ve bloklaşma yerine ortaklık ilkesine bağlı kalarak Asya-Pasifik bölgesinin refah ve istikrarının korunması gerektiğini ifade etti. Asya-Pasifik'in jeopolitik rekabetin arenası olamayacağını ve olmaması gerektiğini, yeni bir Soğuk Savaş'a ya da çatışmaya sürüklenmemesi gerektiğini yineleyen Xi, açık bölgeselciliğe bağlı kalınması ve Asya-Pasifik Serbest Ticaret Bölgesi'nin inşasının kararlılıkla ilerletilmesi gerektiğini belirtti.

Bilim ve teknolojinin gelişimi için açık, adil ve ayrımcı olmayan bir ortam çağrısında bulunan Xi, bilimsel ve teknolojik yeniliklerin güçlendirilmesi, dijital ekonomi ile reel ekonominin entegrasyonunun teşvik edilmesi, bilim ve teknolojinin küresel yönetişimde ortak bir şekilde geliştirilmesi gerektiğini aktardı.

Xi, Çin ekonomisinin bu yıl toparlanmaya devam ettiğini ve nitelikli kalkınmanın istikrarlı bir şekilde ilerletildiğini belirtti. Küresel büyümenin en büyük motoru olan Çin'in, sosyalist piyasa ekonomisi sistemine, büyük bir pazara, eksiksiz bir endüstriyel sisteme ve çok sayıda nitelikli iş gücüne sahip olduğunu kaydetti. Xi, Çin ekonomisinin uzun vadeli, istikrarlı kalkınma eğilimine güvendiğini ve Çin'in yeni kalkınmasının dünyaya yeni ivme ve fırsatlar kazandırmaya devam edeceğini anlattı.

Son olarak Xi, Çin'in nitelikli dışa açılmayı kararlılıkla ilerleteceğini, piyasa odaklı, hukukun üstünlüğüne dayalı ve uluslararası bir iş ortamı yaratma kararlılığının değişmeyeceğini ve yabancı yatırımlar için ayrımcılık yapmadan kaliteli hizmet sunma politikasının süreceğini vurguladı.

Xi, Çin tarzı modernleşmenin amacının 1.4 milyardan fazla Çinliye daha iyi bir yaşam sunmak olduğunu ve bu durumun dünya için geniş bir pazar ve iş birliği fırsatları anlamına geldiğini, küresel modernleşmeye güçlü bir ivme kazandıracağını belirtti. Xi, küresel iş dünyasını Çin tarzı modernleşme sürecine aktif olarak katılmaya ve Çin'in nitelikli kalkınmasının sunduğu büyük fırsatları paylaşmaya davet etti.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.