Yesevi Havacılık, alanında ilklere imza atmaya devam ediyor


Avrupa Birliği projesi kapsamında yurtdışından ülkemize stajyer kabulü yapan okul, tersine Erasmus ile sektörü şaşırttı.

Tarih: 16 Nisan 2024 13:11:51

Vakıf Katılım

Havacılık stajı için zaman zaman yurtdışına gitmek zorunda kalan Türk öğrencilerimiz artık kendi okulunda uluslararası standartlarda yabancı dilde eğitim alabilirken aynı zamanda yurtdışından gelen yabancı uyruklu misafir öğrenciler ile birlikte yüksek standartlarda OJT (on job training) stajlarını da tamamlayabilmekte, bu sayede birbirleriyle kaynaşma ve bilgi alışverişinde bulunma fırsatı da yakalamaktadırlar.

Romanya’nın başkenti Bükreş’te bulunan Henri Coanda Havacılık Teknik Koleji ile İstanbul Anadolu yakasındaki tek Özel Havacılık Lisesi olan YESEVİ Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi arasında yapılan protokol ile Romanya vatandaşı olan 10.sınıf öğrencisi yirmi kişi üç hafta süren staj programına kabul edildi. Yesevi Havacılık Lisesi kampüsünde yer alan hangardaki gerçek uçak ve jet motorları ile yakıt, hidrolik, oksijen, yangın önleme, iniş takımı, yapısal eğitim setlerinde de pratik eğitim alan öğrenciler, ülkelerine havacılık konusunda yetkin ve donanımlı birer teknisyen ve pilot adayları olarak geri döndüler.

Yirmi öğrenci ve iki öğretmenden oluşan Romanya heyeti, Türkiye’de bulundukları süre zarfında yoğun bir eğitim ve gezi sürecine tabi tutuldu. Sabiha Gökçen Havalimanı Yerleşkesindeki Türk Hava Yolları’na ait Turkish Technic hangarlarını ziyaret eden heyet, uçakları ve yapılan bakım hizmetlerini yerinde gördü.

Stajyer öğrencilerden sorumlu heyet başkanı Gabriela Bojanapol, “Yesevi Havacılık Lisesi ve Turkish Technic büyüleyici. Öğrencileriniz yıl boyu burada staj yaptığı için çok şanslı. Bizleri üç haftalık staj programına kabul ettiğiniz için minnettarız” ifadelerini kullandı.

Yesevi Havacılık Lisesi’nde stajyer öğrencileri ziyaret ederek incelemelerde bulunan Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Kıraç, Erasmus kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerden ötürü memnuniyetlerini dile getirip bu çalışmaların öncü olması ve yol gösterici olmasını istediğini beyan etti. Eğitimin kapsamı, süresi ve uygulaması konularında eğitmenlerden bilgi alan Kıraç’a okulun 9. sınıf kız öğrencileri demo bir gösteri sunarak Türk kadının her alanda olduğu gibi havacılıktaki başarısını da kanıtlamaya çalıştı.

Yesevi Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kodalak konu kapsamındaki değerlendirmelerinde:

“Havacılık alanında ülkemiz geliştikçe bizler de atılım yapıyoruz. Kurumumuz uluslararası düzeyde eğitim vermekte olduğunu Asya, Afrika ve Avrupa ülkelerinden gelen ziyaretçiler ve talepler ile ispatlamıştır. Uçak Gövde, Motor, Bakım Teknisyenliği ve Pilotaj konularında öğrencilerimizi kalifiye etmek için kaliteden asla ödün vermiyoruz “ ifadelerine yer verdi.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.