Yorum: Çin-Rusya ilişkileri istikrarlı şekilde ilerliyor


CMG Yorumcusu Jia Na, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Çin ziyaretiyle birlikte Çin-Rusya ilişkilerinin bir kez daha uluslararası kamuoyunun ilgi odağı haline geldiğini belirtti.

Tarih: 16 Mayıs 2024 14:20:04

Vakıf Katılım

CMG Yorumcusu Jia Na, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Çin ziyaretiyle birlikte Çin-Rusya ilişkilerinin bir kez daha uluslararası kamuoyunun ilgi odağı haline geldiğini belirterek, “İki ülke arasındaki ilişkilerde yaşanan istikrarlı gelişmeler küresel siyasi ve ekonomik duruma yeni canlılık kazandırıyor.” dedi.

Çin-Rus ilişkilerinin tüm zamanların en yüksek seviyesinde bulunduğuna değinen Jia Na, şunları söyledi:

“İki ülke siyaset, ekonomi ve kültür alanlarında kapsamlı işbirliği yaptı. Dış politikada iki taraf koordinasyonu güçlendirirken eşit ve çok kutuplu bir dünyanın oluşmasını ortaklaşa destekledi. Ekonomi alanında, iki ülke eşit ve karşılıklı yarar sağlayan işbirliğini genişleterek refaha ulaşmayı ve kalkınmalarını gerçekleştirdi. Kültür alanında iki halk arasındaki dostluk ve işbirliği geleneği derinleştirildi ve genişletildi. Ciddi uluslararası durum karşısında bile Çin-Rusya ilişkileri güçlenmeye devam ediyor.”

Jia Na, Çin-Rusya ilişkilerinin istikrarlı gelişiminin derin bir tarihi temelinin bulunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“İki ülke arasındaki ortaklık ilişkileri, her zaman eşitlik ve karşılıklı güven, saygı ve birbirlerinin çıkarlarını göz önünde bulundurma ilkeleri üzerinde kuruldu. Bir yandan Çin ve Rusya halkları uzun ve derin bir dostluk ve işbirliği geleneğine sahip. Bu gelenekler ikili ilişkilerin geliştirilmesi için sağlam bir temel oluşturdu. Son yıllarda, iki ülke arasındaki üst düzey temaslar ve çeşitli alanlardaki işbirliğinin derinleştirilmesi, Çin-Rusya ilişkilerinin sürekli gelişimine güçlü bir ivme kazandırdı.”

Çin-Rusya ilişkilerinin gelecekte de istikrarlı bir gelişme ivmesi korumaya devam edeceğini vurgulayan Jia Na “İki taraf çeşitli alanlardaki işbirliğini daha da genişletecek ve ilişkilerini yeni bir düzeye taşıyacak. Aynı zamanda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve dünyanın önemli güçleri olarak iki ülke, uluslararası barışın ve güvenliğin korunmasında ve küresel kalkınma ve refahın teşvik edilmesinde daha aktif bir rol oynayacak.” diye konuştu.

Jia Na, “Genel olarak, Çin-Rusya ilişkilerinin istikrarlı şekilde gelişmesi iki tarafın da ortak çıkarlarına uygundur ve aynı zamanda dünyanın barışı ve refahı için de faydalıdır. Önümüzdeki günlerde Çin ve Rusya el ele vererek ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açacak.” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.
Vakıf Katılım
Vakıfbank 970-2
Sağlık Basını
Eco Haber
Finans Nabzı
Araba Hayali
7x24 İlan Bul

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. hibya.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan Hibya Haber Ajansı ve Bilişim Hizmetleri San. ve Tic. A. Ş. hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Copyright © 2023 Hibya Haber Ajansı Tüm hakları saklıdır.
Web sitemizdeki tüm içeriklerimiz, kaynak gösterilerek dahi Abone olmadan kısmen veya tamamen kullanılamaz.